Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile bazı değişikliklere gidildi.

Buna göre, SEDDK, hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde Yönetmelik’te düzenlenen oranlara ek olarak sigorta primlerinin belirlenmesinde yüzde 20’ye kadar indirim uygulaması getirebilecek.

Yönetmelikle tablolarda yapılan düzenlemeye göre, elektrikli araçlar için azami prim oranlarında yüzde 10 indirim öngörülüyor.

İndirim ve artırım oranları yeniden belirlendi

Hasarsızlık prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırımı tablosunda yer alan indirim ve artırım oranlarının yeniden belirlendiği Yönetmelik’te tabloya sıfır ile 8. basamaklar eklendi. Bu kapsamda sıfır basamağı için prim artırım oranı yüzde 200, 8. Basamaktaki hasarsızlık prim indirim oranı ise yüzde 50 olarak belirlendi.

Milli Reasürans 95 Yaşında Milli Reasürans 95 Yaşında

Hasar sebebiyle tablonun sıfır dâhil olmak üzere ilk dört basamağında yer alan sigortalılar için 1. basamaktan başlamak üzere sırasıyla yüzde 135, yüzde 90 ve yüzde 45 prim artırım oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı, ancak prim indirim oranları düşürüldü.

Hasarsızlık prim indirim oranları değişti

Tabloda prim indirimi kısmına dâhil olanlar için öngörülen prim indirim oranları; 5. basamak için yüzde 10’dan yüzde 5’e, 6. basamak için yüzde 22’den yüzde 20’ye, 7. basamak için ise yüzde 42’den yüzde 40’a düşürüldü.

En az 5 sigorta süresi boyunca 7. basamakta bulunan sigortalılar için sigorta sözleşme süresi içinde herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda takip eden sigorta sözleşmesinde 8. basamakta yer alan indirim oranının uygulanacağı belirtilen Yönetmelik’te, 1. basamakta bulunan sigortalılar için sigorta süresi içinde 3 ve daha fazla trafik kazasından kaynaklanan tazminat ödemesi yapılması halinde takip eden sigorta sözleşmesinde sıfır basamak uygulanacağı bildirildi.

İlk kez trafiğe çıkanlar 4. basamağa tabi olacak 

Yönetmelikte yapılan bir diğer düzenleme ile trafiğe ilk kez çıkacaklar için hasarsızlık prim indirimi ve artırımı tablosunun 4. basamağı uygulanırken bu basamakta yüzde 10 prim artırımı öngörülüyor. 2023 yılı Nisan ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan 4. basamak azami primler, 1 Mayıs’tan itibaren tabloda yer alan basamak uygulamasına esas baz prim olarak uygulanacak.

Yönetmelik 15 Nisan’dan itibaren geçerli

Mayıs başından geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, 2023 yılı Nisan ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine yüzde 5 eklenerek uygulanacak. Söz konusu değişiklikler ise 15 Nisan tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Editör: Sigorta Life