İşte sonbaharda sağlıklı ve kaliteli beslenmenin püf noktaları…

Yetersiz su tüketimi baş ağrılarına, odaklanmada sorunlara, ödeme neden olur. Su gereksinimi kişiden kişiye ve duruma göre değişmekle beraber; terleme, idrar ile yetişkin bir bireyin günlük ortalama su kaybı 2-2,5 litre kadar olduğu için minimum bu miktarlarda tüketim gerekir.

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin besin değerleri daha yüksektir. Sebze ve meyveler bize antioksidan, anti-inflamatuar (enfeksiyona karşı) bileşikler, diyet lifi, vitamin ve mineraller sağlar. Sağlıklı bir bireyin günde toplamda 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimini önerilmektedir.

Çiğ badem, ceviz, kaju, fıstık, çiğ fındık gibi yağlı tohumlar, sağlıklı yağlar olan doymamış yağ asitleri, çinko, E vitamini gibi besin öğelerinden zengindir. E vitamini güçlü bir antioksidandır. Çinko, kolajen ve bağ doku sentezinde rol oynar. Yetersiz çinko alımında depresyon, konsantrasyon bozukluğu, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları görülür.

KASİDER ve BİMTES’den Yangın Sigortalarında Etkin Hasar Yönetimi Eğitim Programı KASİDER ve BİMTES’den Yangın Sigortalarında Etkin Hasar Yönetimi Eğitim Programı

Omega-3 yağ asitleri enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir diyette omega-6/omega-3 oranının olabildiğince 1'e yakın olması gerekmektedir.

Vücudumuzun her gün 50 çeşit besin ögesine ihtiyacı vardır. Bu besin ögelerini alabilmek için mümkün olduğunca çeşitli ve dengeli beslenme önemlidir.

Editör: Sigorta Life