2021 yılını çip krizi, düşük üretim ve yükselen mali- yetlerin etkisinde kapatan otomotiv sektörünün içinde bulunduğu durum, kasko

branşındaki dengeleri de yakından etkilemeye devam ediyor. Her beş araçtan birinin kaskolu olduğu sigorta pazarında, fiyat rekabetinin etkisinin de giderek arttığı gözlemleniyor.

2021’DE HASAR DAHA ÇOK ARTTI

Kasko branşında sadece fiyat odaklı bir rekabetle ilerlemenin sağ- lıklı olmayacağını kaydeden Sompo Sigorta Hasar Genel Müdür Yardımcı- sı Ayhan Arslan, 2021 yılının üretime karşılık hasarın daha çok arttığı bir yıl olduğunu, aynı etkilerin 2022 yılında da sürdüğünü söylüyor. Arslan; araç rayiç piyasasının hareketlenmesi, pandemi şartlarının getirdiği zorluklar, maliyetlerdeki dalgalanmalar ve afetlerle sürekli yön değiştiren bir hasar sürecinin içinde olduklarının altını çiziyor.

Ayhan Arslan; 2021 yılında  Türkiye’de kaskolu araç sayısının yüzde 14,3 artarken hasar adedinin yüzde 22 yükseldiğini belirtiyor. Arslan; ayrıca sektörün genel hasar frekansının da bir önceki yıla göre yüzde 16,7’den yüzde 17,9’a çıktığı bilgisini de paylaşıyor.

AXA Türkiye Büyüme Hedeflerini Açıkladı AXA Türkiye Büyüme Hedeflerini Açıkladı

“HİZMET REKABETİNE ODAKLANACAĞIZ”

Hasar frekansının artmasıyla birlikte sektördeki oyuncuların fiyat odaklı bir rekabete kaydığı görülüyor. Ayhan Arslan, “Sompo Sigorta olarak etkin tarife yapımız, acentelerimizin desteği, verimli ha- sar organizasyonumuz, teknolojik ve analitik hasar yönetim süreçlerimiz, hızlı uyum sağlayan koordinasyonu güçlü yapımız ile rekabette fiyata değil hizmet kalitesine yoğunlaşarak fark yaratmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Ayhan Arslan; akıllı yazılımların, robotik süreçlerin, müşteriye özel analitik modellerle en iyi deneyimi en kısa sürede yaşatmak için ileri teknolojiyi hasarın her anına entegre ederek çalıştıklarına dikkat çekiyor. Bu noktada sürdürülebilirlik bilin- ciyle mevcut servislerde ve hasar süreçlerinde teknolojiyi daha derin kullandıklarını vurgulayan Arslan, bu konuda geliştirmeler yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerinin altını çiziyor.

“Teknolojiyi iyi kullanan şirketler kazanacak”

Ayhan Arslan; sigorta sektörünün bu dönemi maliyet kısıtlamaları ve teknolojik süreçlere daha fazla odaklanarak geçireceği görüşünde. Arslan, bu konuda şu değerlendirmede bulunuyor: “Artan maliyetler, sektör şirketlerinin en önemli gündemi olmuş durumda. Rekabetin daha da artacağı ve teknolojiyi iyi kullanan şirketlerin avantajlı olacağı bir dönemdeyiz. Sompo Sigorta olarak bu süreci global ve lokal tüm değişimlere hızla uyum sağlayarak ve bu uyumu sigortalılarımıza proaktif bir hasar yönetimi desteği ile sunarak yolumuza devam edeceğiz.”

Editör: Sigorta Life