SEDDK Başkanı Mehmet Akif EroğluSigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) kuruluşu dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

AgeSA En Gözde Şirketler Arasında Sektör Lideri AgeSA En Gözde Şirketler Arasında Sektör Lideri

Eroğlu, SEDDK'nın misyonuna da değindiği mesajda; "Öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklılık gibi temel değerleriyle sigortalıların ve katılımcıların hak ve menfaatlerinin korunması, sağlıklı rekabetin tesisi, sigortalılık oranının artırılması, piyasanın etkin şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi misyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir" ifadelerini kullandı. 

Sektörün doğrudan ve dolaylı olarak 200 bin kişiye istihdam sağladığını ifade eden Mehmet Akif Eroğlu, "Sigortacılık sektörümüz, ağustos ayı itibarıyla 126,2 milyar TL prim üretimi gerçekleştirmiş ayrıca Türkiye ekonomisine yaklaşık 230 trilyon TL tutarında diğer bir ifade ile GSYİH’nın 32 katı değerinde teminat sunmuştur" dedi.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu'nun yapmış olduğu açıklamanın tamamı şu şekildi; 

Sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerimizin Türkiye ekonomisi ve finansal piyasalarımız içerisinde ifa ettiği fonksiyonlar itibarıyla haiz olduğu kritik önemin bir yansıması olarak; 18 Ekim 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu” bağımsız bir kamu otoritesi olarak kurulmuştur.

Çalışmalarına, sektörlerimizi istikrarlı, güvenilir ve uluslararası piyasalara entegre bir şekilde konumlandırma gayreti ile başlayan SEDDK; öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklılık gibi temel değerleriyle sigortalıların ve katılımcıların hak ve menfaatlerinin korunması, sağlıklı rekabetin tesisi, sigortalılık oranının artırılması, piyasanın etkin şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi misyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Doğrudan ve dolaylı olarak 200 bin kişiye istihdam sağlayan Türk sigorta ve özel emeklilik sektörleri verdiği teminatlarla yatırımları güvence altına almakta ve sürekliliğini sağlamaktadır. Nitekim sigortacılık sektörümüz, ağustos ayı itibarıyla 126,2 milyar TL prim üretimi gerçekleştirmiş ayrıca Türkiye ekonomisine yaklaşık 230 trilyon TL tutarında diğer bir ifade ile GSYİH’nın 32 katı değerinde teminat sunmuştur. 20. yılını doldurmaya hazırlanan bireysel emeklilik alanında ise kuruluşundan bugüne kadar reform niteliğinde birçok adım atılmış olup eylül ayı itibarıyla 14,3 milyon katılımcıya ve yaklaşık 360 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşılmıştır. Son 5 yılda BES endeksi, enflasyonun üzerinde kazandırarak vatandaşlarımızın tasarruflarında Türk Lirasını tercih etmesinde önemli rol oynamıştır. SEDDK olarak 3. yılımızı kutladığımız bu dönemde Türkiye Ekonomi Modeli'nin önemli sacayaklarından olan üretim, yatırım ve istihdamı teminat verme ve fon üretme fonksiyonu ile desteklemeye devam ederek ülke ekonomisine sunduğumuz katkıyı sürdüreceğiz. Geçmişten aldığımız güçlü deneyim ve bilgi birikimini yeni kimliğimizle birleştirerek sektörümüzün gelişimi ve büyümesi adına paydaşlarımızla birlikte hızlı, koordineli ve çözüm odaklı çalışarak ortak akılla ilerlemeye devam edeceğiz. Bizden desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza, bu faaliyetlerin gerçekleşmesinde fedakâr çalışmalarından dolayı tüm mesai arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Editör: Sigorta Life