Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Can-Atar Sigorta Genel Müdürü Cemal Atar’ın Linkedin üzerinden ticari araçlarda trafik sigortasının durumu ile ilgili kendisine yönelttiği soruya cevap vererek konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Ticari araçlarda trafik sigortasının araca mı yoksa sürücüye mi kesileceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Eroğlu, kişi temelli poliçenin esasının asıl ticari segmenti yönetebilmek olduğuna dikkat çekti.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu ile Can-Atar Sigorta Genel Müdürü Cemal Atar arasındaki yazışmanın tamamı ise şu şekilde;

Cemal Atar:

Aksigorta’ya “Smart Scoring with AI” ile  EMEA bölgesinde birincilik ödülü Aksigorta’ya “Smart Scoring with AI” ile EMEA bölgesinde birincilik ödülü

Trafik Sigortasında yapılan güncelleme ve yenilikler için SDDK ya ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Ancak Ticari araçlar da durum nasıl olacak, buna çözüm üretildi mi bana göre hayır.
Trafik sigortası araca mı yoksa sürücüye mi kesiliyor. Kötü sürücü ticari aracı kullanıyor ise araç sahibinin bu konuda suçu ne?
Benim önerim Ticari araçlara Trafik Sigortası en uygun fiyattan tanzim edilmeli.
Ticari araç kullanan sürücüye de mesleki sorumluluk sigortası düzenlenmeli.
Hasar da sürücü kusurlu ise ödenen tazminat sürücünün mesleki sorumluluk sigortasından rücu edilmeli. Bu durumda araç suçlu olmadığı için Ticari araçların prim artışına da gerek kalmayacaktır.
Prim artışı kusurlu olan sürücüye yapılacak ve daha adaletli ve hakkaniyetli bir düzenleme olacaktır diye düşünüyorum.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu:

Sevgılı Cemal bey, kişi temelli poliçenin esası asıl ticari segmenti yönetebilmek. Ticari segmentte de işletmeler envanterdeki araçlar icin bordrolarındaki şoförleri tanımlatacak, sistem sadece işetmeleri değil bu kişileri de takıp edecek. Bu şekilde zaman içinde ticari araç sürücüler de takıp edileceği sürücü davranışları da kontrol edilebilecek. Ticari segmentte kişi temelli poliçeye geçen işletmelere araç basına yüzde beş indirim verilecek.

Cemal Atar:

Öncelikle duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederim. Siz orada olduğunuz surece tüm gerçekler gün yüzüne çıkacak ve her şey çözüme ulaşacak buna kalben inanıyorum. İnşallah bir an önce tüm düşünceleriniz gerçekleşir. Saygı ve sevgilerimle.

Editör: Sigorta Life