Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in açıklamaları sonrası gündeme gelen ve internetin yeni çağı olarak ifade edilen ‘Metaverse’ yeni teknolojilerin yanı sıra siber risklerin de odağı olacak. IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Siber riskler önümüzdeki dönemde, Endüstri 4.0 ile bağlantılı üretim alanları, sağlık, teknoloji, finans, öğretim ve kamu sektörlerinde daha fazla etkin olacak. Teknolojik altyapı geliştikçe ‘Metaverse Sigortası’ gibi kavramlar da hayatımıza girecek. Siber sigortalarda yepyeni bir dönem başlayacak” dedi.  

Unico Sigorta Servis Temsilcileri ile Bir Araya Geldi! Unico Sigorta Servis Temsilcileri ile Bir Araya Geldi!

 

Geçtiğimiz ay sonunda, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklama sonrası gündeme gelen Metaverse, internet evriminin bir sonraki aşaması, hatta geleceğin interneti olarak değerlendiriliyor. Artırılmış Gerçekliğin daha da fazla yaygınlaşacağı bu evrenin güvenlik riskleri de konuşuluyor.

 

Artırılmış gerçeklik güvenlik duvarını aşacak

Siber risk alanında en riskli sektörlerin başında Endüstri 4.0 ile bağlantılı üretim alanları, sağlık, teknoloji, finans, öğretim ve kamu alanlarının geldiğini belirten IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, önümüzdeki dönemde olası siber risklerle ilgili şunları söyledi: “Teknoloji inanılmaz boyutta hızla değişim gösteriyor. Bu durumun siber risklere de yansımasını hissediyoruz. Örneğin; Metaverse ile tamamen bir artırılmış gerçeklik evrenine ulaşacağımız konuşuluyor. Artırılmış gerçeklik evrenini tam anlamıyla oluşturabilecek bir teknolojik altyapıya henüz sahip değiliz ama buna yönelik teknolojiler, çok oyunculu devasa çevrimiçi oyunlar, dünyanın 2D taranmış sanal kopyaları, NFT tabanlı sanat eserleri ve blockchain uygulamaları günümüzde aktif olarak kullanılıyor. Bu kavramlar, siber risklere maalesef başka bir boyut sunuyor. Bu yüzden önümüzdeki dönemde, siber sigortalarda da pek çok değişim bizi bekliyor. Hatta ilerleyen yıllarda Metaverse Sigortası bile gündeme gelebilir.”    

 

Fidye yazılımına yönelik yeni düzenleme bekleniyor

Murat Çiftçi, son bir yıllık dönemde siber sigortaların yüzde 10-15 arası büyüme kaydettiğini belirtirken, “Pandemi ile birlikte siber sigorta ürününden ziyade kavramsal değişiklikler gözlemledik. Sözleşmesel sorumlulukların, patent ve fikri mülkiyet kayıplarının bile teminat altına alınabildiği özel yapılar geliştirildi ancak özellikle pandemi süresince “fidye yazılımı” saldırıları konusunda artış yaşandı. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) raporuna göre, Covid-19 ile siber saldırılar ve saldırılarda yeni yazılım ile metotların kullanım oranı pandemi sonrası yüzde 35 arttı. Fidye yazılımı saldırılarında artış yüzde 60’ı buldu. Bu artışa yönelik reasürans piyasası çok çekimser bir tutum sergiliyor. Hatta sigorta şirketlerinin bu ve benzeri hasarları ödemeye devam ettiği takdirde saldırıların önüne geçilmesinin daha da zorlaşacağı, bir nevi bu saldırılara sigorta şirketlerinin zemin hazırladığı söyleniyor. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde fidye yazılımının teminat kapsamından çıkartılması bile gündeme gelebilir” diye konuştu. 

Editör: TE Bilisim