Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 19’uncu yaşını kutlayan BES’in son yıllarını büyük bir başarı hikayesi yazarak geçirdiğini söyledi. Ayhan Sincek, “Yapılan düzenlemelerle BES, geleneksel tasarruf yöntemlerinden ayrılmayı başarırken geleceği güvence altına almanın en güvenilir ve yenilikçi adresi olduğunu ispatladı” dedi.  Devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılması, 18 yaş düzenlemesi gibi sektöre hareket getiren düzenlemelerin 2023 ve sonrasında da devam edeceğine dikkat çeken Sincek, “Amaç katılımcılarımızın gönül rahatlığıyla hem kendileri hem de tüm aile fertleri için gelecek planı yapabilmeleridir. Bunu yaparken de tasarruflarının kazandırarak korunduğundan emin olmalarıdır. Sistemin doğası gereği, uzun vadeli düşünmek gerekiyor. BES yetişkinler için emeklilikte ikinci bir gelir kapısı olurken çocuklar için de üniversite masrafları için ya da ilk arabalarının, evlerinin alınması için damlaya damlaya göl oluyor. Kısacası BES’te uzun süre kalan mutlaka kazanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de faizsiz BES’in öncüsüyüz

BNP Paribas Cardif Emeklilik’in BES fonları yatırımcısına son 5 yılda yüzde 2022 değer kazandırdı! BNP Paribas Cardif Emeklilik’in BES fonları yatırımcısına son 5 yılda yüzde 2022 değer kazandırdı!

Sincek sözlerine şöyle devam etti; “Faizsiz BES’in öncüsü Katılım Emeklilik olarak BES’in gelişip derinleşmesinde önemli katkımız oluyor. Hayatın her alanına hitap eden ürün ve hizmetlerimizle katılımcılarımızın geleceğe güvenle bakmasını sağlamaya çalışıyoruz. Değişen ihtiyaçlara uygun, yenilikçi ve esnek çözümler getiren BES planları geliştiriyoruz. Bu anlayışla ürün çeşitliliğimizi artırıyoruz. Sunduğumuz BES planları sayesinde her yaştan ve her gelir grubundan insanın BES’e ulaşımını kolaylaştırıp gelecekleri için tasarruf yapmalarına imkan tanıyoruz. İster kendiniz ister çocuklarınız için hemen tasarrufa başlayabiliyorsunuz. Bankalarımız, acentelerimiz ya da brokerlerimiz gibi tüm Türkiye’de bize ulaşabileceğiniz 1000 noktanın yanı sıra web sitemiz üzerinden de online olarak hemen BES sistemine katılabilir, geleceğiniz için biriktirmeye başlayabilirsiniz. Aylık katkı payınızı kendiniz belirliyor, isterseniz BES hesabınıza toplu para da yatırabiliyorsunuz. Belirlediğiniz katkı payınıza göre seçebileceğiniz emeklilik planlarımız ile geleceğinizi maddi güvence altına aldığınızda, emeklilik zamanı geldiğinde toplu para ya da maaş gibi düzenli geri ödemeden yararlanabiliyorsunuz. 

Katkı payı eksiği olanlara yıl sonu fırsatı

Katılım Emeklilik olarak BES, hayat-ferdi kaza sigortaları ve sağlık sigortaları alanlarında bu yılı da hızlı bir büyüme ile kapatmaya hazırlanıyoruz. Ekim ayı itibarıyla toplamda 950 bin BES ve OKS sözleşmesi, 288 bin sigorta poliçesi ve 14 faizsiz fonumuzda toplamda 9,2 milyar TL’yi aşan fon büyüklüğüne ulaştık. 2023 yılında Katılım Emeklilik olarak 10. yılımızı kutlamaya hazırlanırken devlet, millet ve sektör el ele, başarı hikayelerini artıracağımıza inanıyoruz.

Yıl sonu yaklaşırken katılımcılarımıza önemli bir bilgilendirmemizi de yapmak istiyoruz, şöyle ki; BES’te verilen yüzde 30 devlet katkısının üst limiti asgari ücrete göre belirleniyor. Bu üst limit bir yıl içinde yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 30’unu geçemiyor. 2022 yılı içinde ödediği toplam katkı payıyla bu limitin altında kalan katılımcılar için yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanma fırsat yıl sonuna kadar sürüyor. Çünkü her yılın devlet katkısı hakkı, ilgili takvim yılıyla sınırlı. İmkanı olanlara, yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanabilmeleri için aradaki katkı payı farkını yıl sonuna kadar yatırmalarını öneriyoruz. 2022 yılı içinde bireysel emeklilik ödemelerinizi yıllık minimum 68.850 TL’ye tamamladığınızda, yüzde 30 devlet katkısından en yüksek tutardan yani 20.655 TL'ye varan katkı payından yararlanabileceksiniz. Bu eşsiz avantajı kaçırmayın. Henüz BES’e girmemiş vatandaşlarımız için de sisteme girmeleri, toplu para yatırarak bu yılın devlet katkısından da yararlanabilmeleri için tam zamanı…”

Editör: Sigorta Life