Kazada Kusurlu Taraf Olsam da Hasarım Karşılanır mı?

Kazada kusurlu olan taraf siz olsanız bile aracınızda meydana gelen hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kasko sigortasının ana teminatları arasında yer alan “Aracın başka bir araca ya da cisme çarpması” detayı sayesinde kusurlu dahi olsanız poliçenin sunduğu imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Aracınız için en avantajlı tekliflere ulaşmak ve kasko sorgulama işlemi yapmak için HangiKredi’den destek alabilirsiniz.

Alkollüyken Kaza Yaparsam Kasko Hasarı Karşılar mı?

Kasko Sigortası Genel Şartları’na göre alkol ya da uyuşturucu madde etkisi altında yapılan kazalar sigorta teminatlarına girmez. Yani alkollüyken kaza yaparsanız ve aracınızda hasar meydana gelirse, çıkan masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen alkol sınırının üstünde iseniz alkollü kabul edilirsiniz ve hasarınız temin edilmez.

Kasko Poliçesindeki Bilgilerim Eksik ya da Yanlışsa Hasarım Karşılanır mı?

Poliçeniz hazırlanırken doğru bilgileri vermeniz önemlidir. Herhangi bir hasar gerçekleştiğinde kaskonuzun teminatlarından faydalanabilmek için doğru bilgiler vermelisiniz. Aksi takdirde poliçe teminatlarından yararlanamayabilir ya da ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte kaskoda eksik sigorta durumu olursa, bu da problem doğurabilir.

Kasko Kazayı Nasıl Karşılar?

Sigorta şirketlerinin kazayı karşılama şartları, sahip olduğunuz poliçede açıkça belirtilir. Bu nedenle kasko yaptırırken alacağınız poliçeyi detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Çünkü teminat dışında kalan hâller için ödeme yapılmaz. Ayrıca her sigorta şirketi, farklı teminatlar içeren birden fazla poliçe türü sunar. Sigorta şirketinin hangi kazalarda, hangi şartlarda ve hangi tutarlarda ödeme yapacağını önceden bilmenizde fayda vardır. Bu detaylar “dar, geniş, tam, kapsamlı” gibi çeşitli isimlerle adlandırılan her bir poliçe için farklıdır.

Kaskoda Alkol Raporu Şart mı?

Alkol raporu her sigorta şirketi tarafından zorunlu tutulmaz ve her zaman gerekmez. Fakat kendi menfaatiniz için alkol raporu talep etmelisiniz. Karıştığınız bir kazada karşı tarafın alkollü olduğunu düşünüyorsanız olay yerine polis çağırıp alkol raporu almanızda fayda vardır. Yaralanma içeren kazalarda da alkol raporu istenmesi mümkündür.

RS Otomotiv Grubu  Sigorta Sektörünü Voleybol Turnuvasına  Davet Ediyor! RS Otomotiv Grubu Sigorta Sektörünü Voleybol Turnuvasına Davet Ediyor!

Kasko Ne Kadar Sürede Ödeme Yapar?

Aracınızda meydana gelen hasara karşı sigorta şirketinden ödeme almanız için öncelikle hasar ihbarı yapmalısınız. Çünkü şirketin ödeme süresi, ihbar tarihinden itibaren başlar. Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında, hasar ihbarının sigorta şirketine ulaşmasından itibaren 45 gün içinde hasarın ödenmesi gerekir.

Editör: Sigorta Life