“2. El Otodaki Daralmaya Karşın Genç Araç Satışları Artmaya Devam Ediyor”

 0 km araç bulunurluğunun artmasına bağlı olarak, 2 yaşa kadar olan 2.el araç satışları geçen yıla göre %19 artarken, 8-15 yaş aralığındaki araçlarda %48 daraldı. İlaveten artan faiz oranlarını tolere etmeye yönelik distribütör kampanyalarının başlaması da genel olarak 2.el araçların satışlarındaki düşüşte etkili oldu.

“2. El Oto Fiyatlarındaki Gerilemeye Karşın Satış Süresi Uzamaya Devam Ediyor

Rapora göre, Ekim ayında araç fiyatları bir önceki aya göre Euro bazında %2 gerilerken TL bazında yatay seviyelerde seyretti. C ve D segment araçlarda ise TL bazında araç fiyatları %1 gerilerken, Euro bazında gerileme %4’e ulaştı. 

2023 Ekim ayında satışlar bir önceki aya göre %11 düşerek, aylık toplam satış adedi 2023 yılı içinde ilk defa 300.000 adedin altına geriledi. Bununla birlikte, “Ortalama Satışta Kalma Süresi” Eylül ayında segmentler bazında 53 günken, Ekim ayında 58 günü buldu. 2022 yılının aynı döneminde bu süre 38 gündü. 

Unico Sigorta Servis Temsilcileri ile Bir Araya Geldi! Unico Sigorta Servis Temsilcileri ile Bir Araya Geldi!

2. El piyasasının önemli oyuncularından Marcar Yönetim Kurulu Başkanı Nevruz Çırak konuyla ilgili olarak; “2023 yılına güçlü başlayan otomotiv sektörü, ODD verilerine göre 3. çeyrek sonunda 857 bin adet toplam araç satışı gerçekleştirerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %65 artış göstermiştir. 2023 yılında yaşanan seçim ortamı, makro ekonomik belirsizlikler ile döviz kurundaki beklentiler piyasanın gelişiminde önemli rol oynadı ve yıl boyunca otomotiv satışlarını hızlandırdı. Bu dönemdeki ekonomi politikaları ve makro ihtiyati tedbir uygulamaları çerçevesinde, yatırımcıların getirilerini koruma amacıyla farklı varlıklara yönelmesiyle yatırım amaçlı alımlarının da desteği araç satışlarında rekor getirdi. Son aylardaki faiz artışları yanında otomotiv piyasasına getirilen tedbirler sonucunda yatırım amaçlı talebin yerini ertelenmiş ihtiyaç talebinin aldığını da söylemek mümkün.” yorumunu yaptı.

Quick Finans’ın diğer bir önemli iş ortağı ve İzmir 2.el piyasasına yön veren oyuncularından İsmail Çalmaz Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çalmaz ise konu hakkında; “2023 yılının son çeyreğinde otomobile olan talebin azalmasından ve beklenen sıfır otomobillerin ülkeye giriş yapmasından kaynaklı sıfır otomobillerde peş peşe kampanyalar ve fiyat indirimleri başladı. Ekim ayında başlayan ve kasım ayında devam eden uygun fiyatlı sıfır otomobil kampanyaları, uygun kurlarla distribütör stoğuna giren araçları satın almayı bekleyen kişiler için alım fırsatı oluşmasına neden oldu.

Sıfır kilometre araçlardaki fiyat düzenlemelerinden ikinci el araçlar da nasibini aldı. Son iki ayda ikinci el araç fiyatları da ortalama %15-20 arasında geriledi. 

Bu durum ikinci el araçlar için de bir alım fırsatı yaratması yanında, herkeste fiyatların biraz daha düşeceği yönünde bir beklentiyi de oluşturdu. 

Bununla birlikte, gerek distribütörlerin ellerindeki 2023 model araç stoğunun azalması, gerekse Ekim ayının son haftasında Merkez Bankası’nın, piyasalara politika faizini artırmaya devam edeceği sinyali vermesine bağlı olarak borçlanma maliyetlerinin de artmaya devam edecek olması, galerilerin ve yetkili satıcıların tekrar araç stoğunu artırma isteğini ortaya çıkartarak, 2. El otomobillerdeki fiyat düşüşünün durmasına neden oldu. Bundan dolayı Kasım ayının araç almayı düşünenler için harekete geçmesi gereken doğru zaman olduğunu düşünüyorum.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Quick Finans - 2. El Oto Raporu - Ekim 2023 - Full

Editör: Üveys Altun