Swiss Re Enstitüsü tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, havacılık sigortası endüstrisinin görünümü, 2030 yılına kadar yılda %4-5’lik bir tahmini prim artışı (reel olarak %0.7-%1.7) ile umut verici görünüyor. Havayollarının daha yeşil ve daha güvenli yeni uçaklara yaptığı yatırımla pazar için artan fırsatlar da ufukta görünüyor. Buna rağmen küresel karbondan arındırma dürtüsü ve buna bağlı olarak uçmaya alternatif arayan yolcuların eğilimi ise ortaya çıkan zorluklar. COVID-19 sırasında uçakların yere indirilmesinin ardından yolcular gökyüzüne dönüyor. Küresel yolcu sayısının 2024 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor. Hava kargo talebinin de uzun vadede artması bekleniyor. Kargo ve yolcu trafiğini birleştiren ticari uçak filosunun 2040’ta 50 bine çıkması bekleniyor. Bu da yıllık yaklaşık %3,1’lik bir bileşik büyümeye karşılık geliyor. Sigortacılar için daha fazla uçağın uçması daha büyük bir prim fırsatı demek.

Quick Finans’tan Cumhuriyetin Yüzüncü Yıl Coşkusuna Kulaç Dolusu Destek! Quick Finans’tan Cumhuriyetin Yüzüncü Yıl Coşkusuna Kulaç Dolusu Destek!

%5,5’lik büyüme trendi kesintiye uğradı

Salgın, havacılık sektöründe eşi görülmemiş bir şok yarattı. Hava yolcu trafiği için mesafeyi hesaba katan bir ölçü birimi olan küresel gelir yolcu-kilometresi (RPK) 2020’de %66 düşerek, uzun vadeli (1990-2019) yıllık yaklaşık %5,5’lik büyüme trendini kesintiye uğrattı. 2022 yılında pandeminin etkisi azaldıkça yolcu büyümesi hızlandı ve küresel gelir yolcu-kilometresi ilk çeyrekte yıllık bazda %88,8 arttı. Uzun vadede yolcu sayısındaki bu büyüme Asya’daki gelişmekte olan pazarlar tarafından yönlendirilecek. Yolcu trafiğindeki bu büyüme uzun vadede havacılık sigortası riskine fayda sağlayacağa benziyor.

Kargo taşımacılığı %6,9 arttı

Havayoluyla taşınan kargolar, pandemi sırasında yolcu trafiğinden daha iyi performans gösterdi. Taşınan hacimler 2021’de 2019 yılına göre %6,9 arttı. Kargo, her ne kadar pandemi sırasında hacim artışı yaşasa da küresel havacılık endüstrisi gelirinde yolcu trafiğinden daha küçük bir paya sahip olduğu için düşük yolcu sayısı kaybını dengelemeye yetmedi. Hava kargo trafiğinde ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle 2021’in ikinci yarısından itibaren bir rahatlama gözlemleniyor. Bununla birlikte, hava kargonun çok önemli bir rol oynadığı e-ticaretteki uzun vadeli olumlu bir gelişme olan güçlü büyüme, hava kargo sigortası riskini artıracak.

Pandemi döneminde yeşil uçaklara yatırım

Havayolları, pandemi sırasında trafikteki durgunluğu yolcu uçağı filolarını yenilemek için kullandı ve bu da daha yeşil ve daha güvenli uçaklara yatırım yapılmasını sağladı. Yeşil vergilerin artması ve havayollarının daha sürdürülebilir bir şekilde uçmak için çalışması uçak bileti fiyatlarını artırabilir ve dolayısıyla talep azalabilir, ancak bu durum çevre bilincine sahip kişilere hava yolculuğunu daha çekici hale getirebilir.

Editör: Sigorta Life