İnsanların stres ve kaygı oranları her geçen yıl artış gösteriyor! İnsanların stres ve kaygı oranları her geçen yıl artış gösteriyor!

Evlerimizde güvenlilik ve eminlik hissini artırmak, ev kazalarından korunmak için yapabileceklerimiz şu şekilde;

Islak Zeminlere Dikkat Edin

Evde yaşanan ev kazaları arasında, ıslak zeminden kaynaklanan problemler ön plana çıkıyor. Bu yüzden evindeki kaygan zeminleri hiçbir zaman ıslak bırakmaman, kendini ve aile bireylerini çeşitli kazalara karşı koruman açısından büyük önem taşıyor.

Eşyalarını Güvenli Bir Şekilde Sabitleyin

En sık yaşanan ev kazaları arasında duvara monte edilen televizyonların düşmesi, gardırop ve kiler dolabı gibi büyük boyutlu eşyaların devrilmesi gibi aksilikler öne çıkıyor. Bu sebeple eşyalarının güvenli bir şekilde montajını yapman ve belirli aralıklarla gevşeme olup olmadığını kontrol etmen kazalardan korunmana yardımcı oluyor.

Halı Kaydırmaz Kullanın

Halılar ve kilimler, parke ve fayans zeminlerde her zaman sabit bir şekilde durmayabiliyor. Özellikle koşma ve hızlı yürüme esnasında kayabilen halılar ve kilimler, düşmelere ve ciddi yaralanmalara yol açabiliyor. Bu tehlikeden korunmak için halılarının altına kaydırmaz özellikli parçalar yerleştirmen yeterli oluyor.

Tehlikeleri Çocuklardan Uzak Tutun

Küçük çocuklar, ev içinde ulaşabilecekleri her noktayı keşfetmek istiyor, bu sebeple de çocukları tehlikelerden uzak tutmak her zaman mümkün olamayabiliyor. Pek çok çocuk, anne ve babası fark etmeden ulaşabildikleri noktalardaki eşyaları yakalayıp düşürebiliyor. Bu yüzden çocuğunun yetişebileceği mesafede herhangi bir eşya bırakmaman, dolap kapaklarını sabitlemen ve eşya köşelerine yuvarlatıcı başlıklar takman onu güvende tutman açısından büyük yarar sağlıyor.

Merdivenlere Bakım Yaptırın

Dubleks ve tripleks evlerde yaşanan kazaların büyük bölümü, merdivenlerdeki ve korkuluklardaki hasarlardan kaynaklanıyor. Kırılma, çökme, gevşeme gibi merdiven ve korkuluk sorunları kimi zaman ölümcül sonuçlar bile doğurabiliyor. Eğer evinin içinde merdiven bulunuyorsa bakım işlemlerini düzenli olarak yapmanda ve küçük hasarları bile ihmal etmemende büyük yarar bulunuyor.

Elektrik Kablolarını Gizleyin

Ev içi kazalarının önemli bir bölümü elektrik tesisatlarındaki sorunlardan kaynaklanıyor. Açıkta kalan kablolar ve ucu açık bırakılan elektrik tesisatları, elektrik kaçağı ve çarpması gibi problemlerle karşılaşmana yol açabiliyor. Elektrikten kaynaklanan ev kazaları, kimi zaman ev içi yangınları da tetikleyebiliyor. Bu yüzden elektrik tesisatlarını güvende tutman, açıkta kablo bırakmaman ve kısa devre oluşumunu engellemen, yaşam alanının güvenliğini artırıyor.

Konut Sigortasını İhmal Etmeyin

Ev kazalarına karşı alabileceğin önlemler arasında sigorta seçenekleri de bulunuyor. Konut sigortası  yaptırarak yaşam alanında oluşabilecek kazaların maddi zararlarından korunabilir ve kayıp yaşamaktan kurtulabilirsin.

Editör: Sigorta Life