Ray Sigorta’ya Üst Üste Beşinci Kez  Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Ödülü Ray Sigorta’ya Üst Üste Beşinci Kez Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Ödülü

Dünyada da ciddi bir yardım seferberliğinin olduğu afette, ilerleyen zamanda hayatın normale dönmesini sağlamak ve depremin toplumda yarattığı ekonomik sorunların önüne geçmek için ise sigorta bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalara ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, “Öncelikle yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yaşadığımız bu deprem felaketi hepimizi derinden sarstı. Sigorta sektörü yaşanabilecek afet durumlarına yönelik ortaya çıkacak zararın ve kaybın ne kadar olabileceğini, diğer sektörlere göre çok daha detaylı öngörebiliyor. İşimiz her ne kadar riskleri analiz etmek ve meydana gelebilecek zararları önlemek için bir güvence sağlamak olsa da deprem gerçeğinin travmalarını sarmak oldukça zor. Sigortacılık, rakamlardan ibaret gibi görülebilir ama bir anlamda da zor anlardaki yardımlaşmadır. Depremin verdiği hasarı geri almak ve kaybettiğimiz sevdiklerimizi geri getirmek ne yazık ki imkânsız. Bu zor zamanlarda Ray Sigorta ekibi olarak ihtiyacı olanın anında yanında yer almak, zor günlerde yaraları hızlı şekilde sarmak ve yaslanılacak omuz olmak için buradayız” dedi.
 

“SİGORTA POLİÇELERİ DOĞAL AFETLERİN ETKİSİNİ AZALTMA KONUSUNDA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”


Türkiye gibi fay hattı üzerinde bir ülkede yaşamak tüm vatandaşlar için sigorta poliçelerini zorunlu kılıyor. Depreme yönelik analizler, doğal afetlerin milyarlarca liralık kayba neden olabildiğini gözler önüne seriyor. Doğal afetlere karşın farkındalığın artmasını ve etkilerinin azaltılması için sorumluluk bilincinin genişletilmesi gerekiyor. Depremlerin yaşandıktan sonra vatandaşlarımızın nezdinde sigorta bilincini tetiklediğini ifade eden Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, “Toplamda 11 ilimizi etkileyen deprem gerçeği, maalesef meydana geldiğinde gündemimizde yer alıyor. Hâlbuki deprem ve diğer tüm doğal afetler herkesin gündeminde ilk sıralarda yer almalı. DASK verilerine bakıldığında depremin gerçekleştiği 11 ilin ortalama sigortalılık oranının %48,5 olduğunu ve Türkiye genelindeki %55,6’lık sigortalılık oranının altında kaldığını görüyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası’na olan talep, her depremin ardından ciddi anlamda yükseliyor ama Zorunlu Deprem Sigortası’nın sadece adı zorunlu; poliçe olmadığında veya yenilenmediğinde herhangi bir yaptırım yok. Tapu, elektrik, doğalgaz vb. kayıtlarda poliçenin sorgulanması nedeni ile poliçe yaptırılıyor ancak devamlılığı sağlanmadığı için önemini başımıza gelmeden önce kavramamız zor oluyor. Aynı zamanda, ülkemizdeki ekonomik daralmanın da sigorta talebi üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğunu görüyoruz. Bu durum da kayıp risklerini artırıyor” diyerek varlıkların değerlerinin arttığı, varlıkları yerine koyma maliyetinin çok yükseldiği bir ortamda kayıpların güvence altına alınmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

‘YARDIMLARIN SÜREKLİLİĞİ ÖNEMLİ’

Depremin ilk gününden itibaren başlatılan desteklerin sürekliliğini sağlamanın önemini ifade eden Koray Erdoğan, “Sigorta sektörü olarak bugünler için varız. Ayrıca tüm ülkeler, kurumlar, markalar, vatandaşlar dört koldan yardımlar yapıyor. Bu yardımların süreklilik göstermesi, tek seferlik olmaması büyük önem taşıyor. Biz de, Ray Sigorta olarak, tüm çalışanlarımızın katıldığı ve grubumuzun da desteği ile bir yardım fonu oluşturduk. Önümüzdeki dönemde, deprem bölgesindeki ihtiyaçlara uzun vadeli çözümler yaratmak için çalışmalarımız devam ediyor. Sigorta şirketleri olarak sorumluluklarımız arasında yer alan zararların karşılanarak risklerin minimize edilmesinin dışında, büyük acılara bir daha şahit olmamak adına, hem devlet hem de sigortacılar olarak doğal afet gerçeğinin üzerinde durmamız ve toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunmamız şart” dedi.

Editör: Sigorta Life