Toplumun her kesimine hizmet edebilecek kapsayıcı ürünler geliştirerek sosyal refahı yükseltmeyi amaçlayan Anadolu Sigorta, görme engelliler için yapay zekâyı ve sesi bir araya getiren teknolojiler üreten BlindLook’un, kapsayıcı markaları ödüllendirdiği, bu sene üçüncüsü düzenlenen EyeBrand Ceremony’de  yer aldı. 

15-16 Nisan’da Hilton Istanbul Bosphorus Hotel’de “Beyond Darkness” temasıyla yapılan etkinlikte konuklar, dünyada bir ilk olan ve tamamen karanlıkta gerçekleşen törende unutulmaz bir deneyim yaşadı. Zifiri karanlıkta canlı müzik eşliğinde yenilen yemeğin ardından yapılan ödül töreni, kapsayıcı ve daha erişilebilir bir dünya hedefiyle davetlileri bir araya getirdi. 

Türk Reasürans’tan Azerbaycan’a deprem modelleme desteği Türk Reasürans’tan Azerbaycan’a deprem modelleme desteği

Kısa süre evvel web sitesine herkesin erişebilmesi için Engelsiz Çeviri ile iş birliğine başlayan Anadolu Sigorta, ürünlerinin bilgilendirme dokümanlarına seslendirme ve yapay zeka destekli işaret dili ekleyerek müşterilerine engelsiz ve eşit hizmet sunuyor. Sürdürülebilirlik perspektifini kapsayıcılık alanındaki çalışmaları ile büyüten Anadolu Sigorta, 99 yıllık köklü tarihinde dijitalleşme alanındaki liderliğine, inovatif ürün ve hizmetleriyle devam ediyor. 

Engelsiz Çeviri ile işitme engelli bireylere ulaşan Anadolu Sigorta, araç, konut, sağlık, ferdi kaza, seyahat sigortaları gibi ürünlerinin bilgilendirme dokümanlarına yapay zeka destekli işaret dili sistemini entegre ediyor. Anadolu Sigorta böylelikle dijital erişilebilirliğini yükseltirken web sitesinde yer alan bilgilerin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesini hedefliyor. 

Bugüne kadar yürüttükleri tüm faaliyetlerde kapsayıcılık anlayışını ön planda tuttuklarını aktaran Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Berna Semiz Ergüntan “Görme engelliler için yapay zekâyı ve sesi bir araya getiren teknolojiler üreten BlindLook ile geçtiğimiz yıllarda çok kıymetli bir iş birliğine imza attık ve web sitemizde, sesli yönlendirmeler ile yalnızca görsel odaklı iletişimin getirdiği engellemeleri ortadan kaldırarak tüm işlemleri herkes için erişilebilir duruma getirdik. Yakın zamanda ise Engelsiz Çeviri ile iş birliğine başladık. Türkiye’de yaklaşık 3 milyon işitme engelli var ve ana dilleri işaret dili olduğu için maalesef işitme engelli bireylerin yüzde 50’si okuduğunu anlayamıyor. Engelsiz Çeviri ile iş birliği yaparak ürünlerimizin bilgilendirme dokümanlarına seslendirme ve işaret dili çevirileri ekledik. Bu sayede Anadolu Sigorta’nın ürünleri hakkındaki bilgileri, herkes için erişilebilir hale getiriyoruz. Daha erişilebilir bir dünya yaratmak adına engelsiz ve eşit hizmet sunabildiğimiz için gurur duyuyoruz” dedi. 

Editör: Serhat Bingöl