AgeSA ve Sivil Toplum için Destek Vakfı iş birliğiyle, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konulardaki çalışmaları desteklemek amacıyla oluşturulan “Her Yaşta Fonu”ndan yararlanacak sivil toplum kuruluşları belirlendi. 4 farklı sivil toplum kuruluşunun toplamda 5 projesinin hibe almaya hak kazandığı Her Yaşta Fonu hibe programı, seçilen projelerin toplamına  360.970 TL tutarında hibe desteği verecek. 

 

Sabancı Holding ve 200 yıllık dünya sigorta devi Ageas iştiraki olan AgeSA, 2019 yılından bu yana yaşlanma ve yaşlılık konularına eğilerek projeler gerçekleştirdiği Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projesine geçtiğimiz aylarda yeni bir çalışma eklemişti. Bu kapsamda, Sivil Toplum için Destek Vakfı koordinasyonunda, AgeSA’nın mali desteği ile Her Yaşta Fonu hayata geçirilmişti. Yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konularda projeler yürüten sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan fon, bu alanda yapılan çalışmaların geliştirmesine ve uygulanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Toplamda 200 bin TL hibenin dağıtılmasının planlandığı fona, 14 ilden toplamda 29 başvuru yapıldı. Başvuru sürecine dahil olan sivil toplum kuruluşları tarafından toplamda yaklaşık 3 milyon TL’ye ulaşan hibe tutarı talep edildi. Yapılan değerlendirmeler sonucu, ilk etapta 200 bin TL olarak belirlenen hibe tutarının  artırılması sonucu 4 farklı sivil toplum kuruluşunun toplamda 5 projesi Her Yaşta Fonu’ndan hibe almaya hak kazandı. 

 

“Hibe tutarını gelen talepler doğrultusunda 400 bin TL tutarına yükselttik.”

AgeSA Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Roşan Dilek, Her Yaşta Fonu’ndan yararlanacak STK’ların belirlenmesinin ardından şu açıklamalarda bulundu: “Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projemizin yeni ayağı olan Her Yaşta Fonu, birbirinden farklı ve fark yaratacak projelere destek olacağı için heyecan içerisindeyiz. Sivil toplum nezdinde yaşlanma konusunda oldukça sınırlı olan projelerin artırılmasını teşvik etmek amacıyla oluşturduğumuz Her Yaşta Fonu, birbirinden değerli başvurular aldı. Bu konuda 200 bin TL olarak belirlenen hibe tutarını gelen talepler doğrultusunda yükselttik. Bu projelerin önümüzdeki dönemde fazlalaşması ve topluma fayda sağlamasını temenni ediyor, bu projelerin gerçekleşmesine destek sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

18 yaş altı BES 1,2 milyon çocuğun geleceğine teminat oldu 18 yaş altı BES 1,2 milyon çocuğun geleceğine teminat oldu

 

Fon kapsamında hibe almaya hak kazanan projeler, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili farklı konularda çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları ise şöyle: Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), Hayat Boyu Hayat Dolu Derneği, Yaşlanma Çalışmaları Derneği (SENEX) ve Türkiye Alzheimer Derneği. Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İz Derneği (Bir İZ)’in “İz Bırakıyoruz” projesi, 65 yaşını aşmış 60 kişinin öz yaşam hikâyelerinin anlatı yoluyla kayda geçirilerek psikososyal iyilik hallerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Hayat Boyu Hayat Dolu Derneğinin “Demans Simülatörü: Demansı Anlamanın İnteraktif Yolu” projesi, yaşlanmakta olan bireylerin ileride karşılaşabilecekleri bilişsel işlev, fiziksel beceri ve kabiliyet kayıplarını yavaşlatacak ve önleyecek faaliyetler geliştirilmesini amaçlıyor. Yaşlanma Çalışmaları Derneği (SENEX),“SOLIS-e: Yaş Dostu Mekanları ve Hak Temelli Hizmetleri Planlamak” ve “Senex İzleme: Yaşlılara Yönelik Şiddet ve İhlallerin İzlenmesi” olarak iki farklı projesi ile hibe almaya hak kazandı. Projeler, hak temelli hizmetlerin ve yaş dostu mekanların nasıl oluşturulacağı üzerine öğrenme programının uygulanmasını ve yaşlılara yönelik şiddet, istismar, ihmal, ihlal ve ayrımcılıkların raporlanmasını amaçlıyor. Türkiye Alzheimer Derneği’nin “Alzheimer Hastalarına Bakımveren Kadınların Sertifikalı Eğitimi” projesi ile bakım veren kadınların akrabalarına bakarken edindikleri becerilerin tasdiklenmesi ve belgelendirilmesine ek olarak demans mağduru ailelerin sorunları ile ilgili bilinçlendirme sayesinde toplumda yaygın olan sosyal damgalamayla  mücadele etmek için çalışmalar geliştirilmesi amaçlanıyor.

Editör: TE Bilisim