Yazılım sisteminde küresel sıkıntı Yazılım sisteminde küresel sıkıntı

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün lider kuruluşlarından AgeSA’nın Türkiye’nin yaşlanma hazırlığına rehber olmak ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği Her Yaşta projesi yeni çalışmalarla büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin yaşlanma konulu tek sosyal sorumluluk projesinin sahibi AgeSA, bu kez hayatı dolu dolu yaşayanların yer aldığı “Her Yaştapodcast serisini sunuyor. 

Spotify, Apple ve Google üzerinden erişilebilen ve moderatörlüğünü Ali İhsan Varol’un üstlendiği “Her Yaşta” podcast serisi birbirinden farklı isimleri içeriyor. Aralarında karikatürist Emrah Ablak, yazar ve düşünür Yalın Alpay, Merdivenaltı Terapi podcast serisi ile tanınan Deniz Dülgeroğlu, çiftçi, yazar, yönetmen Ümmiye Koçak ve oyuncu Tülin Özer bulunuyor.

“Emekli olunca çiçek sulamak istemiyorum”

İkinci bölümün konuğu olan Emrah Ablak, vücudu kendisine yaşlandığını hatırlatsa da çağı yakaladığı için genç hissettiğini söylüyor. Ablak, Ali İhsan Varol’un “Genç kalmayı nasıl başarıyorsunuz” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Gençliği kafaya çok takmıyorum. Kendime hedefler koyuyorum. En büyük hedefi emeklilik için koydum mesela. Emekli olunca çiçek sulamak istemiyorum, ağır işler yapmak istiyorum. Genç kalmak için kendimizi hep daha fazla zorlamamız gerekiyor. Kolay gün dündü. Gençliğin sırrı çalışmak.”

“Zamanın kullanımı herkeste farklı yaşlanmaya yol açar.”

“İnsan hayatının var olmayan alanını daha çok kullanma eğilimindedir.” diyen yazar ve düşünür Yalın Alpay şunları söyledi. “Genç birisi için olasılıklar gelecektedir. Gelecek sınırsız olanağa sahiptir. Bu yüzden kişi kendi hayatında henüz var olmayan bölümle kendisini daha çok kimliklendirdiğinden bir çocuk, bir genç kendisini doktor olarak görür, başbakan olarak görür, general olarak görür. Hiç kimse kendini bütün olanaklar arasında kötü bir olanağın içinde görmez. Bu yüzden kişiler gençken zihnen daha rahattır.”

“Yaş insana hiçbir şey yapmaz. İnsan ne yaparsa kendisine yapar”

“Benim nüfus cüzdanımla hiç işim olmuyor. Yeni 35’ine basmış hissediyorum” diyen Ümmiye Koçak, kimlikte yaşı kaç yazarsa yazsın yüreğinde hissettiği yaşı yaşadığının altını çiziyor. Koçak, yaşlanmaya dair şunları söylüyor: “60 yaşındayım, bu yaştan sonra ne yapacağım demeyin. Çoluk çocuğu evlendirdik, yaşlandık, hayat bundan sonra başlıyor bizim için. Ne mi yapacağız? Genç olacağız. Her yaşın kendine göre güzelliği var. Kendini geliştir, ayak uydur zamana. Git belediyenin kurslarına, bir şeyler öğren. 60’a gelince ne yapıyoruz? Genelde bir kenara çekiliyoruz. Yaş insana hiçbir şey yapmaz. İnsan ne yaparsa kendisine yapar.”

AgeSA Hayat ve Emeklilik Hakkında

AgeSA Hayat ve Emeklilik, Sabancı Holding ile iki yüz yıllık sigortacılık geçmişi olan Belçikalı sigorta şirketi Ageas’ın ortaklığıdır. AgeSA aynı zamanda halka açık bir şirket olup, hisseleri "AGESA" koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmektedir. AgeSA, bireylerin tasarruf ve birikim ihtiyaçları için bireysel emeklilik ürünleri sunmaktadır. Aynı zamanda, müşterilerine sunduğu hayat ve kaza sigortası ürünleriyle de yaşamın getirebileceği beklenmedik risklere karşı bireyleri ve ailelerini güvence altına almaktadır.

Editör: Sigorta Life