Dünyada örnek uygulamalar ile kıyaslandığında Türkiye'deki sigortalılık oranının oldukça yüksek olduğunu belirten DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut, DASK'ın hedefinin, kapsam dahilindeki tüm konutları Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine almak ve %100 sigortalılık hedefine ulaşmak olduğunu söyledi.

Herkese bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Zorunlu Deprem Sigortası, depreme karşı alınacak en doğru finansal önlemdir.

DASK olarak yürüttüğümüz iletişim farkındalık kampanyalarımızdaki temel amacımız, vatandaşlarımıza, ülkemizin deprem gerçeğini ve Zorunlu Deprem Sigortası’nın önemini anlatmaktır. 2022 yılı hedeflerimiz arasında Türkiye'de sigortalılık bilincinin artması ve %100 sigortalılık kampanyamızın başarıya ulaşması için yürüteceğimiz projeler var. Sosyal sorumluluk projelerimiz ve bütüncül Afet Sigortası’na geçiş için gerekli çalışmalar da devam ediyor.

Türkiye’de 10,7 milyon konut sigortalı!

Bugün Türkiye’de yaklaşık 11 milyon konut Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altında. Marmara Bölgesi en yüksek sigortalılık oranına sahip bölge olarak öne çıkarken Ege bölgesi ikinci sırada yer alıyor ve Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması 169 TL olarak hesaplanıyor.

Bütüncül Afet Sigortası geliyor!

DASK'ın 2022 yılında gündeminde olan en önemli konulardan biri olan bütüncül Afet Sigortası çalışmalarını ve bu ihtiyacın nasıl doğduğuna dair detayları DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut aktardı:

Sigorta sektöründe poliçe üretim sayıları, hasar ödemeleri, risk altındaki portföyler açısından pandeminin farklı yansımaları oldu. Pandemi döneminde ve sonrasında artan doğal afetler ile birlikte sigorta şirketlerinin hasar ödemeleri son yıllardaki en yüksek seviyelere çıkmıştır. 

Neova Sigorta, veri analitiği teknoloji şirketi SAS ile iş birliğine imza attı Neova Sigorta, veri analitiği teknoloji şirketi SAS ile iş birliğine imza attı

Biz de kurum olarak tüm bu zorlu zamanlardan geçerken üzerimize düşeni yapıp, Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamının genişletilerek bütüncül bir “Afet Sigortası”na dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdik. Sel başta olmak üzere diğer doğal afet türlerinin ek teminat olarak zorunlu deprem sigortasına entegre edilmesi ile ilgili DASK olarak çalışmalarımıza başladık. Mümkün olan en kısa sürede çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.

Sosyal sorumluluk projesi, sigortalılık bilincinde kilit rol oynuyor!

2022 yılında tüm hızıyla yeniden başlayan sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilinci kazandırılması amacıyla yürüttüğümüz Dersimiz Deprem Yaşasın Önlem projesi için saha çalışmaları yürütüyoruz. 23-28 Mayıs 2022 Sigorta Haftası kapsamında okullarda yapılacak eğitimler ile 20 ilde 500 okulda 70.000 öğrenciye doğrudan erişilmesi hedefleniyor. Etkinliklere ilişkin materyallere dask.gov.tr adresinden, videolara da DASK Türkiye Youtube kanalından ulaşmak mümkün.

Gelecekte binalarımızı emanet edeceğimiz inşaat mühendisliği öğrencilerinde deprem bilincini artırmak ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmek amacıyla 2014 yılında başlattığımız DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na bu yıl başvuran üniversiteler arasında 21 üniversite finalist olarak belirlendi. 29-30 Mayıs tarihlerinde büyük finali yapılacak yarışmanın ödül töreni ise 31 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Ülkemizdeki deprem gerçeğinin ve risklerin farkında olarak ve sigortalılık bilincinin, bu riskler karşısında yarattığı güvenceyi daha çok insana anlatarak farkındalık çalışmaları yürütmeye, daha çok kişiyi bilinçlendirmeye ve %100 sigortalılık hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Sigorta kıymet bilmektir, diyor ve sektörümüzün Sigortacılık Haftası'nı kutluyoruz.

Editör: Sigorta Life