Sigorta şirketi State Farm, Tesla'ya elektrikli otomobil yangını nedeniyle 1.27 milyon dolarlık dava açtı.

ShiftDelete'de yer alan habere göre, Tesla, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, sunduğu teknolojik özellikleri sayesinde çok seviliyor ve dünya genelinde iyi satış rakamlarına ulaşıyor. Bu sayede elektrikli otomobiller yaygınlaşıyor.

Bildiğiniz gibi elektrikli otomobillerde meydana gelen yangınlar çok konuşuluyor. Yeni bir teknoloji olması sebebiyle arada sırada meydana gelen yangınlar basında oldukça yer buluyor. Yeni bilgilere göre Tesla, elektrikli otomobil yangınıyla ilgili başı dertte.

Anadolu Sigorta, Effie Türkiye’de Altın Ödül Aldı Anadolu Sigorta, Effie Türkiye’de Altın Ödül Aldı

STATE FARM, TESLA'YA DAVA AÇTI!

Ünlü sigorta şirketi State Farm, iki yıl önce meydana gelen ev yangınında Tesla Model S'den kaynaklanabileceği için şirkete 1.27 milyon dolarlık bir dava açtı. Sigorta şirket, evi yok eden yangının 2016 Model S'de bulunan bazı hatalardan dolayı başladığını ve evi kül ettiğini düşünüyor.

Bu olay, neredeyse 2 yıl önce 17 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşmiş. Yangının olduğu gün aile, Model S araçlarıyla dışarı çıkmışlar ve evde garaja park etmişler. Park ettikten sonra aile aracı şarja takmış. Bu olayın ardından yangın gerçekleşince sigorta şirket, yangının sebebini Tesla Model S olarak düşünmeye başlamış.

State Farm, yaptığı açıklamada araştırmalarının sonucunda yangının Tesla Model S'ten kaynaklandığını bulduklarını belirtti. Ayrıca şirket, 2016 yılında piyasaya sürülen bazı Model S'lerde de bu tarz sorunların olduğunu iddia etti. Mahkemeye verilen dava dilekçesinde şu sözlere yer verildi.

"State Farm tarafından yangının kaynağına ve sebebine ilişkin soruşturma ve onun adına araştırmak üzere tutulan uzmanlar, yangının Tesla'dan bulunan kusurlu bir durumdan kaynaklandığını ortaya çıkardı.Tasarım veya üretimdeki bir kusur nedeniyle Tesla aracının elektrik sistemi arızalandı ve yanıcı maddeleri tutuşturan ve yangına neden olan bir elektriksel duruma neden oldu."

Bu dilekçenin uzun versiyonunda bu iddianın yüzde 100 doğru olmadığı açıklanıyor. Bu durum, Tesla'nın aslında suçlu olmama ihtimalini de ortaya çıkarıyor. Bugüne kadar yayınlanan raporlara göre elektrikli otomobillerin yangın riski, normal otomobillere göre kat kat daha düşük.

Editör: Sigorta Life