Türkiye Sigorta Birliği (TSB), sektörün, 2024 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre yılın ilk üç ayında şirketler toplam 199.2 milyar TL prim ürettiler ve geçen senenin aynı dönemine göre sigorta pazarı yüzde 91,8 büyüdü.

Toplam üretimin 177.7 milyar TL’si hayat dışı sigortalardan, 21.5 milyar TL’si de hayat sigortalarından kaynaklandı. Hayat dışı sigortalar 2024’ün ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 93,1 büyürken, hayat sigortasındaki büyüme ise yüzde 81,7 olarak gerçekleşti.

TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar Bankacılık ve Finans Perspektifleri Kongresinde konuşma yaptı TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar Bankacılık ve Finans Perspektifleri Kongresinde konuşma yaptı

Yılın ilk çeyreğindeki enflasyonla mukayese edildiğinde ise sigorta pazarı toplamda yüzde 13,8 reel büyüdü. Hayat dışı sigortalarda reel büyüme yüzde 14,6, hayat sigortalarında reel büyüme ise yüzde 7,8 olarak gerçekleşti.

Yangın ve Sağlıkta Rekor Üretim

Branş bazında incelendiğinde ise en çok üretim artışının yaşandığı branş, yangın sigortaları oldu. Bu branşta şirketler yılın ilk çeyreğinde 32 milyar TL prim üreterek, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 145,56’lık üretim artışı gerçekleştirdiler. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise yangın sigortalarında ilk çeyrekte reel büyüme yüzde 45,78 oldu.

En çok üretimin gerçekleştiği branşlar arasında ikinci sırayı sağlık sigortaları aldı. Şirketler 2024’ün Ocak-Mart döneminde 37.8 milyar TL sağlık primi üreterek, geçen senenin aynı dönemine göre üretimde yüzde 104,50 artış gerçekleştirdiler. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise sağlıkta reel büyüme yüzde 21,37 oldu.

Kaskoda Reel Küçülme

Kaskoda ise şirketler yılın çeyreğinde 25.5 milyar TL üretim yaparak, geçen senenin aynı dönemine göre üretimlerini yüzde 53,76 artırdılar. Ancak enflasyonla mukayese edildiğinde kaskoda yüzde 8,75’lik reel bazda küçülme oldu.

Trafik sigortalarında ise şirketler bu yılın Ocak-Mart döneminde 40.9 milyar TL prim üreterek, geçen senenin aynı dönemine göre üretimde yüzde 85,19 artış yaşadılar. Trafik sigortasındaki reel büyüme ise yüzde 9,90 oldu.

Sigorta Sektorunun 2024 Ocak Mart Donemi Verileri

Kaynak: Sigorta Gazetesi