“Gelişen ve değişen teknolojinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artarken, sigorta sektörü de dijitalleşme konusunda global değişimlere paralel olarak gelişim göstermeye başladı” diyen Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, “Özellikle dijitalin mevcut tek kanal konumda olduğu COVID-19 dönemi, her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de etkilerini gösterdi ve sektörde dijital teknolojinin giderek daha çok kullanılmasında önemli bir etken oldu. Günümüzün değişen koşullarına ayak uydurmak amacıyla dijital yatırımlar önem kazandı” açıklamasında bulundu.

‘ÖNEMLİ BİR GELİŞME POTANSİYELİ VAR’

İçinde bulunduğumuz dijital çağda sigorta şirketlerinin daha fazla dijitalleşme ve müşteri odaklı yaklaşımla hareket ettiğini belirten Yılmaz, “Dijital sigortacılık, sektörde çok önemli bir gelişme potansiyeli gösteriyor. Şirketler, teknolojiyi geliştirmeye odaklandığı için son zamanlarda dijitale yapılan yatırımlar ivme kazanmış durumda” dedi.

‘YENİLİKLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Günümüzde dijital dönüşüme uyum sağlayabilen şirketlerin hızlı aksiyon alabildiklerine dikkat çeken Yılmaz, “Dijitalleşen bu yeni dünyada hem sigortalılarımızın hem de acentelerimizin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için biz de Koru Sigorta olarak yenilikleri takip ediyor, memnuniyet odaklı yaklaşımımızı teknolojinin avantajlarıyla birleştiriyoruz. Dijitalleşmenin dönüştürücü etkisiyle, iş süreçlerimizi sürekli olarak yeniliyoruz. Bu sayede operasyonel verimliliğimizin artmasının yanı sıra, sigortalılarımız da satın aldıkları poliçe kapsamındaki tüm teminatları ve asistans hizmetleri şirketimizin sağladığı dijital imkânlarla kolayca öğrenebiliyor. Dijitalleşmenin getirdiği imkânlarla iş süreçlerini değiştirmek artık bir gereklilik haline gelmiş durumda. Günümüz koşullarında, dijitalleşmenin ve teknolojik değişimin getirdiği yeni düzende sigortalılarımızın ihtiyacına yönelik yaklaşımları benimsemeye devam ediyoruz. Birçok alanda dijitalleşmenin getirdiği yenilikler üzerinde çalışıyoruz ve bunları geliştiriyoruz. İnovatif ve müşteri dostu dijital hizmet veren bir şirket olarak bu alanda yenilikler sunmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yılmaz, teknoloji odaklı yatırımlarının ve dijitalleşme çalışmalarının ana hedefinde hizmetin sunumu ve acentelerin operasyonunun azaltılması bulunduğunun altını çizerek, satışa daha fazla zaman ayırmaları için kendilerinden aldıkları geri bildirimler ile aksiyon aldıklarını ve sistemlerini geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

‘BİRÇOK BİLGİYE ANLIK ULAŞILIYOR’

Dijital dönüşüme uyum sağlamak için sigorta şirketlerinin de iş süreçlerini dijitalleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Koru Sigorta olarak biz de bu doğrultuda adımlarımızı attık. Mobil uygulamamız ile sigortalılarımız zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde sistemimize kolayca ulaşıyor ve sigortacılık işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Uygulamamız ile sigortalılarımız poliçe bilgilerini görüntüleyebiliyor, yeni poliçeleri için teklif alabiliyor, çekici çağırıp, ikame araç talep edebiliyor. TÜV SÜD D-Expert ve mini onarım randevusu alabilmesine de imkan sağlayan uygulamamız ile aynı zamanda her türlü soru ve taleplerini iletebiliyor, kendisine en yakın acentelerimize ve anlaşmalı servislerimize kolayca ulaşabiliyor.” şeklinde konuştu. Yılmaz, son olarak yaptıkları geliştirme ile sigortalıların mobil uygulama üzerinden cam hasar ihbarında bulunabildiğini belirtti ve “Sigortalılarımız artık mobil uygulamamız üzerinden gireceği birkaç bilgi ve fotoğraf ile kolayca cam hasar ihbarında bulunabiliyor. Sistemimiz üzerinden değerlendirilen hasar ihbarının ardından cam onarımı yapacak firma, kısa sürede sigortalımıza ulaşıyor ve mağduriyet gideriliyor” dedi. Geliştirdikleri mobil uygulamalar ile tüm paydaşlarının hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Acentelerimiz için geliştirdiğimiz Koru Acentem mobil uygulaması ile acentelerimiz kendileri ve şirketimiz ile ilgili birçok bilgiye anlık olarak ulaşabiliyor, işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Koru Acentem mobil uygulamamız ile acentelerimiz, Trafik, DASK, Seyahat Sağlık ve Erasmus Seyahat Sağlık ürünlerimiz için teklif alarak poliçe düzenleyebiliyor, müşterilerine ait poliçeleri ve hasar dosyalarını görüntüleyerek müşterileriyle paylaşabiliyor, Koru Online platformumuz üzerinden açtıkları talepleri takip edebiliyor, Kasko Değer Listesi, UAVT Adres Kodu Sorgulama ve e-devlet giriş ekranlarına ulaşabiliyor, eğitim sunumları, broşürler gibi dokümanlara kolaylıkla erişebiliyor. Bunların yanı sıra, şirketimiz hakkındaki duyuruları takip edebiliyor ve dilediğinde genel müdürlüğümüze ve bölge müdürlüğümüze tek tıkla hızlıca ulaşabiliyor” dedi.

‘ACENTELERİMİZİN HEP YANINDAYIZ’

Acentelerin sektörün en önemli iş ortağı olduğunun altını çizen Yılmaz, “Enflasyonist baskılar ve artan maliyetlerin yaşandığı bu zorlu dönemde, acentelerimizin sorunlarını çözmeye odaklanıyor, onların sorunlarına çözüm ortağı oluyoruz. Koru Sigorta olarak en önemli iş ortağımız acentelerin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Sigorta şirketlerinin dijitalleşen çağa uyum sağlama konusunda acenteleri desteklemesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, e-ticaret ve dijital kanalların tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de etkinliğini artırması ile acentelerin dijital hizmet sağlayarak müşteri memnuniyetini de artıracağını belirtti.