Türkiye’de 130 yılı aşkın süredir sigorta sektörüne öncülük eden AXA Sigorta, “İnsanlığın gelişmesi adına insanlar için değerli olanı korumak” marka amacı doğrultusunda sanata destek vermeye devam ediyor. Öncü sigorta şirketi, son olarak ödüllü belgeselci Tuluhan Tekelioğlu’nun “Geleceğimiz İçin Üretmeye Değer” belgeselinin hayata geçmesine katkı sağladı. Türkiye’de tarımsal üretimi konu alan ve iklim değişikliğinin etkilerine dair çarpıcı veriler sunan belgeselin galası 16 Kasım’da Kanyon’da yapıldı. 

Geleceğimiz için Üretmeye Değer Belgeseli; Datça Murat Çiftliği Kurucusu Murat Tapik, Dr. Hüseyin Tapik, Dr. Bülent Şık, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Eski Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece ve AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’in yerli üretim, sürdürülebilir ve ekolojik tarım, tarım politikaları, kooperatifçilik ve iklim değişikliği gibi konulara dair yorumlarını ekrana taşıyor. Ekolojik denge ve biyolojik çeşitliliği korurken üreticiyi de destekleyen tarım politikalarının şart olduğuna dair ortak mesajın verildiği belgeselde, AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken de sürdürülebilirlik için harekete geçme çağrısı yapıyor.

Yavuz Ölken-3

Galada izleyici ile ilk kez buluşan belgeseli değerlendiren Ölken, şu açıklamalarda bulundu: 

“Sevgili Tuluhan Tekelioğlu’nun Geleceğimiz İçin Üretmeye Değer belgeseline sunduğumuz katkı, AXA Sigorta olarak bizim için iki açıdan çok önemli. Belgesel, ‘İnsanlığın gelişmesi adına insanlar için değerli olanı korumak’ yaklaşımımızla sanata verdiğimiz değerin yanı sıra, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularında yaratmak istediğimiz farkındalığa da hizmet ediyor. Belgesel, tüm dünyada önemli etkileri olan ve insanlığın geleceğini şekillendiren iklim değişikliğinin ülkemizdeki yansımalarını anlamak açısından önemli veriler sunuyor. AXA Sigorta olarak, her fırsatta insanları dünya için harekete geçmeye davet ediyoruz. Dünya dostu sigortacılık anlayışımız çerçevesinde geleceğimizi korumaya ve farkındalık oluşturmaya yönelik olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Gezegenimizin geleceği için elimizi hep birlikte taşın altına koymamız şart. “Geleceğimiz için Üretmeye Değer” belgeseli bu gerçeği bize tekrar çarpıcı bir biçimde gösteriyor.”  

Belgeselin yönetmeni Tuluhan Tekelioğlu ise şunları söyledi: 

Dünyayı hep birlikte tüketme hızımız, dünyanın kendi kendini yenileme hızının önünde gidiyor. Çocuklarımız için, geleceğimiz için harekete geçme zamanı! Gezegenimizin üzerindeki toprakların 1/3’ü gıda üretilemeyecek şekilde tahribata uğramış durumda. İnsanoğlu gıdasını sağladığı toprağa ihanet etti ne yazık ki… İklim değişikliği yüzünden Türkiye topraklarının %23’ü yüksek çölleşme riski altında. Modern tarım toprağımızı yordu, hasta etti. Topraklarımız alarm veriyor. Organik madde miktarı çok düşük. Böyle giderse gelecek nesiller gıdaya erişemeyecek. İşte tüm bu kaygılarla harekete geçip,  taşın altına elini koyan insanlarla konuşmak için yola çıktım. AXA Sigorta ile birlikte hayata geçirdiğimiz belgeselimiz, her yaştan insana, topluma, STK’lara, karar vericilere, “Çok geç olmadan sen de artık geleceğin için bir şey yap” diyor. Benim için belgeselimizi değerli kılan bir başka nokta ise, babamın da elini taşın altına koyan bilim insanlarından biri olarak belgeselimizde yer alması. Bu film insanoğluna bir uyarı!”

Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Karta Üç Taksit Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Karta Üç Taksit

Belgeseli AXA Türkiye’nin Youtube hesabından izleyebilirsiniz. 

Link: https://youtu.be/WYnURyES8k4

Editör: Üveys Altun